شماره تلفن02532930808
آدرس ایمیلmrzanboordar@gmail.com
فروشگاه عسل آقای زنبوردار
No products in the cart.

سیستم ایمنی بدن و 5 خوراکی شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا از ارتش بزرگی که در بدن خود دارید، با خبرید؟ البته که با خبرید. مخصوصا بعد از پشت‌سر گذاشتن همه‌گیری ویروسی که امروز، هیچ شخصی روی کره‌خاکی ساکن نیست مگر آنکه نام آن‌را شنیده باشد. سیستم ایمنی بدن، نام ارتش قدرتمندی‌است که همه ما آن‌را داریم و می‌دانیم که چگونه ما را از شر میکروب‌ها، باکتری‌های مخرب، آلودگی‌ها و صدالبته ویروس‌ها محافظت می‌کند. پس بیایید تا این سیستم را بشناسیم و پس از دانستن شگفتی‌ها آن، خداوند را شکر کنیم. دانستن این موضوع که چه ارتش قدرتمندی درحال محافظت از ما در برابر عوامل خارجی است، حتی کمک می‌کند که بیشتر متوجه ارزش الهای و والای خودمان شویم و همچنین قدر خود را بیشتر بدانیم.

سیستم ایمنی بدن چیست و چگونه کار می‌کند؟

سیستم ایمنی از اندام‌هایی خاص، سلول‌ها و موادی شیمیایی تشکیل شده است که با آلودگی‌ها (میکروب‌ها) مبارزه می‌کند. این نام‌ها را به خاطر داشته باشید: گلبول‌های سفید خون، آنتی‌بادی‌ها، سیستم مکمل، سیستم لفناوی یا لیمپاتیک، طحال، غده تیموس و مغز استخوان. اینها قسمت‌های مختلف سیستم ایمنی شما هستند که به صورت فعال با آلودگی‌ها و عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.

درضمن، سیستم ایمنی بدن به انگلیسی Immune System نامیده می‌شود.

سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی

سیستم ایمنی اطلاعات هر میکروبی را که شکست دهد، در گلبول‌های سفید نوع B یا همان لنفوسیت‌ها که به عنوان گلبول‌های حافظه شناخته می‌شوند، ذخیره می‌کند. یعنی می‌تواند ویروسی را که قبلا در بدن شما بوده، به محض اینکه دوباره سر و کله‌اش پیدا شد شناسایی کند و آن را قبل از اینکه بتواند خودش را تکثیر و شما را بیمار کند، قلع و قمع کند. علم پزشکی این رویکرد را سیستم ایمنی اکتسابی نامیده‌است.

اما ارتش ما در مقابل برخی از بیماری‌ها مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی معمولی، دائما درحال مبارزه یا آماده‌باش است. زیرا انواع بسیار زیاد و مختلفی از ویروس‌ها وجود دارند که در نهایت می‌توانند باعث آن بیماری‌ها شوند. ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا بر اثر یک نوع از ویروس، به ما در مقابل انواع دیگر ایمنی نمی‌دهد. بنابراین ارتش دفاعی مجبور است مدام درحال فعالیت باشد. این رویکرد سیستم ایمنی ذاتی نام دارد.

در دنیایی که ما تحت هجوم بسیاری از آلودگی‌ها هستیم، گلبول‌های سفید و اعضای دیگری که نام بردیم درحال نبرد هستند و بدون اینکه ما متوجه شویم از ما محافظت می‌کنند. اما آیا این سیستم همیشه موفق است؟ پاسخ این سوال مثبت است اما دو شرط وجود دارد.

 1. تا جایی که می‌توانیم از ورود آلودگی‌ها به بدن خود جلوگیری کنیم. ایجاد یک دیوار دفاعی مانند ماسک در مقابل دروازه‌های بدنمان (دهان و بینی) راه بسیار خوبی است که دشمن را همان بیرون نگه‌داریم و 99.9 درصد بار را از روی دوش سربازان خود برداریم.
 2. این سیستم دائما درحال فعالیت است و هر ارتشی برای ادامه فعالیت خود به آذوقه نیاز دارد. اینجاست که موضوع تقویت سیستم ایمنی بدن اهمیت پیدا می‌کند و آقای زنبوردار در ادامه مقاله به شما خواهد گفت که ارتش ایمنی بدن به چه نوع آذوقه‌ای نیاز دارد و این آذوقه را از کجا باید تهیه کنید که هم از طبیعی و ارگانیک بودن آن مطمئن باشید، هم بدانید که از نظر اقتصادی برنده قطعی هستید و هم اینکه با خوردن آن، از شدت لذت و خوشمزگی به پرواز درآیید. آقای زنبوردار می‌خواهد شما را از انواع مواد شیمایی مانند هرگونه آمپول تقویت سیستم ایمنی بدن یا داروی تقویت سیستم ایمنی بدن بی‌نیاز کند.

حال اجازه دهید کمی بیشتر در مورد اعضاء مختلف سیستم ایمنی بدن صحبت کنیم.

گلبول‌های سفید خون

گلبول‌های سفید، اصلی‌ترین سربازان ارتش مدافع بدن ما و تضمین کننده ایمنی سلولی هستند. آنها نقشی بسیار کلیدی را در حفاظت از ما بازی می‌کنند. این سربازها در پادگانی به نام مغز استخوان ساخته می‌شوند و عضو گردانی به نام سیستم لنفاوی هستند.

گلبول‌های سفید خون نیروهای گشتی سیستم ایمنی هستند. آنها از طریق خون و همچنین بافت‎‌ها در سرتاسر بدن حرکت می‌کنند و به دنبال مهاجمین خارجی (میکروب‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها) می‌گردند و به محض مواجهه ضدحمله دفاعی را آغاز می‌کنند.

گلبول‌های سفید شامل لنفوسیت‌ها (مانند گلبول‌های نوع B، گلبول‌های نوع T و گلبول‌های قاتل) و بسیاری از انواع دیگر سلول‌های ایمنی بدن هستند.

آنتی‌بادی‌ها

این نوع از سربازان، به بدن کمک می‌کنند تا با میکروب‌ها و سم‌هایی که توسط میکروب‌ها تولید می‌شوند، مبارزه کند. آنها این‌کار را از طریق شناسایی آنتی‌ژن‌ها انجام می‌دهند. از این رو می‌توان آن‌ها را نیروهای شناسایی نامید.

آنتی‌ژن‌ها موادی هستند که روی میکروب‌ها و سموم تولید شده توسط آنها قرار می‌گیرند. آنتی‌بادی‌ها هنگام مواجهه با آنتی‌ژن‌ها، آن‌ها را برای نابودسازی علامت‌گذاری می‌کنند و سپس حضور آنها را به سیستم ایمنی بدن گزارش می‌دهند.

با ارائه این گزارش، سلول‌ها، پروتئین‌ها و مواد شیمیایی بسیاری در واکنش دفاعی بدن حاضر شده و به نبرد با مهاجمین می‌روند. آنها به ذراتی حمله می‌کنند که توسط آنتی‌بادی‌ها علامت‌گذاری شده‌اند.

واکسن

آنچه که واکسن در بدن انجام می‌دهد، به روز رسانی لیست مهاجمین است تا آنتی‌بادی‌ها بتوانند از طریق آن آلودگی‌های یک بیماری‌را به عنوان عامل خطرناک شناسایی کرده و برای حمله علامت‌گذاری کنند.

یه روایتی دیگر، واکسن ویروسی است که در آزمایشگاه ضعیف شده و دیگر خطری برای بدن ندارد. این ویروس ضعیف شده وقتی وارد بدن شود نمی‌تواند به ما آسیبی برساند. اما سیستم ایمنی اکتسابی اطلاعات آن را ذخیره می‌کند تا هنگام حمله سربازان اصلی دشمن بتواند آنها را شناسایی کند.

با تزریق واکسن، به نوعی می‌توان گفت سربازان اسیر و خلع سلاح شده دشمن را برای معرفی خودشان و ارتششان به سیستم ایمنی، وارد بدن می‌کنیم.

سیستم مکمل

این سیستم توسط پروتئین‌های پشتیبان تشکیل می‌شود که به آنتی‌بادی‌ها در انجام وظایفشان یاری رسانده و کار آنها را تکمیل می‌کنند.

سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی را شبکه‌ای از لوله‌های ظریف تشکیل می‌دهد که در سرتاسر بدن گسترانده شده‌است.

نقش‌های سیستم لنفاوی:

 • سطح مایعات در بدن را مدیریت می‌کند.
 • به باکتری‌ها واکنش نشان می‌دهد.
 • با سلول‌های سرطانی سر و کله می‌زند.
 • با آن دسته محصولات سلولی سر و کار دارد که اگر به حال خود رها شوند، می‌توانند موجب بیماری یا اختلالات شوند.
 • مقداری از چربی موجود در رژیم غذایی ما را از روده جذب می‌کند.

سیستم لنفاوی از اعضای زیر تشکیل شده‌اشت:

 • گره‌های لنفاوی (که با نام غدد لنفاوی نیز شناخته می‌شوند) که میکروب‌ها را دام می‌اندازند.
 • رگ‌های لنفاوی؛ لوله‌هایی که لنف را حمل می‌کنند. لنف، مایعی بی‌رنگ است که بدن را شستشو می‌دهد و گلبول‌های سفید ضدعفونت را با خود حمل می‌کند.
 • لنفوسیت‌ها

طحال

طحال، اندام تصفیه‌کننده خون است که میکروب‌ها را از خون می‌زداید و همچنین گلبول‌های قرمز پیر یا آسیب دیده را از بین می‌برد. این اندام همچنین اجزاء مبارز در برابر بیماری را در سیستم ایمنی تولید می‎‌کنند. مانند آنتی‌بادی‌ها و لنفوسیت‌ها.

مغز استخوان

مغز استخوان یک بافت اسفنجی است که داخل استخوان‌های ما را بنیاد می‌کند. این بافت گلبول‌های قرمزی را که بدن ما برای حمل اکسیژن به آنها نیاز دارد، گلبول‌های سفیدی را که برای مبارزه به بیماری‌ها استفاده می‌کنیم و پلاکت‌هایی را که برای انعقاد خون لازم داریم، تولید می‌کند.

غده تیموس

غده تیموس، محتوای خون ما را نظارت و تصفیه می‌کند. تیموس، گلبول‌های سفیدی را که لنفوسیت T نام دارند، تولید می‌کند.

اعضای دیگر سیستم دفاعی بدن

بدن از اجزای دیگر خود نیز به همانگونه که از سیستم استفاده می‌کند، به‌کار می‌بندد تا از خود در مقابل میکروب‌ها و بیماری‌ها محافظت کند. این سیستم شامل موارد زیر است:

 • پوست یک دیوار دفاعی ضد آب و ضد نفوذ که از خود روغن‌های باکتری‌کُش ترشح می‌کند.
 • ریه بلغم، مخاطی که داخل ریه‌ها وجود دارد، ذارت آلوده خارجی را به دام می‌اندازد. سپس مو‌های ریز داخل ریه که سیلیا نام دارند این مخاط را به سمت بالا پرتاب میکند و ما مجبور به سرفه می‌شویم. در طی این سرفه مخاطی که ذرات آلوده را شکار کرده‌اند، از بدن خارج می‌شوند. یکی از علائم کرونا سرفه خشک است که طی آن، به علت تاثیر این ویروس روی ریه‌ها روند برون ریزی مخاط مختل می‌شود.
 • دستگاه گوارش پوشش مخاطی داخل این دستگاه، آنتی‌بادی‌ها و همچین اسید‌های معده را که می‌توانند میکروب‌ها را بکشند، در خود دارد.
 • دفاعهای دیگر مایعات بدن ما، مانند روغن پوست، بزاق دهان و اشک حاوی آنزیم‌های آنتی باکتریال است که به شما در کاهش ریسک آلودگی کمک می‌کند.

ضعف سیستم ایمنی

ضعف سیستم ایمنی مشکلی است که احتمالا با آن آشنایی دارید و می‌دانید که سیستم ایمنی قوی در برابر کرونا بسیاری از افراد را از این بیماری نجات داد. اما همچنین احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید سیستم ایمنی در برخی از افراد حتی بیش از حد فعالیت می‌کند که این نیز به نوبه خود، ضعف سیستم ایمنی محسوب می‌شود. ضعف یا اختلال در سیستم ایمنی بدن می‌تواند خود را به شکل‌های مختلفی مانند آلرژی یا اختلالات خود ایمنی (حمله به نیرو‌های خودی بدن) نشان دهد.

ضعف سیستم ایمنی می‌تواند ناشی از وراثت، اجبار به استفاده از برخی روش‌های درمانی و حتی بیماری‌هایی مانند ایدز یا برخی از سرطان‌ها باشد.

خبر خوش اینکه آقای زنبوردار راه‌هایی خوشمزه، طبیعی و بدون نیاز به مواد شیمیایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن دارد که در ادامه همین مقاله به شما آموزش خواهد داد.

سیستم ایمنی در برابر کرونا

همانطور که گفته شد، یک سیستم ایمنی قوی در برابر کرونا، تضمین‌دهنده حفظ سلامتی شما هنگام مواجهه با این بیماری است. ایستادگی سیستم ایمنی قوی در برابر کرونا، می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد.

 • قبل از شروع فعالیت ویروس، آن را نابود می‌کند و بدون اینکه ما متوجه شویم، خطر را دور می‌سازد.
 • اگر ویروس خیلی قوی بوده و درصد بالایی از ریه را درگیر کند، سیستم ایمنی همچنان به مبارزه می‌پردازد اما برای پیروزی در نبرد، فرد باید به استراحت و قرنطینه بپردازد و از بدن خود هیچ استفاده سنگینی نکند تا همه قوای بدن، تمرکز خود را روی جنگ با ویروس بگذارند.
 • اگر در این مرحله نیز حال بیمار بهتر نشود، ارتش بدن ما نیاز به مربیانی کاربلد دارد تا نحوه جنگ را به آن‌ها بیاموزد. اینجاست که بیمار در بیمارستان بستری می‌شود. پزشکان و پرستاران که در این جنگ متحدین ما هستند، می‌دانند که چگونه به سربازان ما آموزش دهند. این آموزش را مراقبت‌های پزشکی می‌نامیم که کادر محترم درمان آن را به عهده دارند.
 • شکست سیستم ایمنی و مرگ آخرین گلبول سفید، مساوی با تصرف بدن توسط سربازهای دشمن است که در نتیجه به فوت بیمار منجر خواهد شد.

مسئله واضح این است که سربازان ارتش دفاعی بدن ما، بسیار متعهد هستند و تا لحظه آخر دست از مبارزه بر نمی‌دارند. آنها می‌توانند بدون نیاز به پزشک در جنگ پیروز شوند (بدن، بهترین داروخانه است). حتی شاید نیاز به استراحت هم نباشد. اما اگر می‌خواهیم که دفاع ما در همان مرحله اول پیروز شود، نیاز به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا داریم.

فاصله گذاری اجتماعی

سیستم ایمنی خود را چگونه قوی کنیم؟

یک نکته مهم: هیچ اصلاح رژیم، اصلاح سبک زندگی و هیچ واکسنی نمی‌تواند به خوبی فاصله گذاری فیزیکی (فاصله گذاری اجتماعی) و همچنین یادگیری روش‌های مناسب رعایت بهداشت، از شما در برابر کرونا و دیگر بیماری‌ها محافظت کند. استراتژی‌هایی که در ادامه آورده‌ایم می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند، اما روش‌های مخصوص و ویژه برای مبارزه با بیماری‌ها نیستند. ما بهترین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را استفاده از منابع و تغذیه سالم طبیعی در کنار رعایت فاصله گذاری اجتماعی می‌دانیم.

با این وجود، نکات زیر را یادداشت و حفظ کنید و در زندگی به‌کار ببرید. پس از مطالعه این نکات، به بخش تغذیه خواهیم رسید که بهترین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را در آن معرفی خواهیم کرد.

1 – به اندازه کافی بخوابید

خواب ناکافی و نامنظم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد. اکثر بزرگسالان باید حداقل 7 ساعت خواب شب را داشته باشند.

2 – از غذاهای گیاهی، بیشتر استفاده کنید

بسیاری از غذاهای گیاهی کامل حاوی آنتی اکسیدان‌ها، فیبر و ویتامین C هستند که همگی استعداد شما برای بیماری را کاهش خواهند داد. بهترین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، خوراکی‌های گیاهی طبیعی است. منظور از طبیعی بودن یک ماده غذایی این است که انسان در روند تولید آن دخالتی نداشته باشد. مثلا، میوه‌ای که هنگام رشد با کود شیمایی تفذیه نشده باشد، یا عسل‌هایی که زنبور‌های تولیدکننده آنها از شهد واقعی نوشیده‌اند. عسل‌هایی که هیچگونه ناحالصی مانند شکر و مواد قندی دیگر ندارند.

3 – چربی‌های سالم مصرف کنید

چربی‌های سالم مانند روغن زیتون و اومگا3ها بسیار ضد التهاب هستند. هنگامی که التهاب‌های مزمن سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند، این چربی‌ها می‌توانند نیروی کمکی باشند و با مریضی مبارزه کنند.

4 – شکر و قندهای مضاف را محدود کنید

شکر و قند‌های مضاف بازیگر اصلی فیلم‌های ترسناکی مانند چاقی، دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی هستند. همه این موارد می‌توانند سیستم ایمنی شما را تهدید کنند. کاهش مصرف شکر دریافتی التهاب را کم می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های بالا را کاهش می‌دهد.

شیرین کننده‌های طبیعی زیادی هستند که می‌توانید آنها را جایگزین شکر کنید.

 • چای را با خرما، کشمش یا توت خشک میل بفرمایید.
 • در شربت‌‌های خود به جای شکر از عسل کنار استفاده کنید. شربت شما علاوه بر سالم بودن، بسیار روحبخش‌تر از زمانی خواهد بود که آن‌را با شکر درست می‌کنید.
 • در صبحانه، به جای مربا از عسل گلهای وحشی استفاده کنید.
 • و …

5 – ورزش… ورزش… ورزش…

انجام تمرینات ورزشی با شدت متوسط می‌تواند التهاب را کاهش داده و سلول‌های ایمنی بدن را سلامتی بدهند. دویدن نرم، دوچرخه سواری، پیاده‌روی، شنا و راه‌رفتن تند گزینه‌هایی عالی هستند.

6- آب کافی بنوشید

تشنگی و کم‌آبی بدن می‌تواند شما را در مقابل بیماری‌ها آسیب‌پذیر کند. هر روز مطمئن شوید که 8 لیوان آب را می‌نوشید.

7- استرس خود را مدیریت کنید

کاهش سطح استرس با انجام فعالیت‌هایی مانند مدیتیشن، مراقبه و یوگا کارکرد سیستم ایمنی شما را در بهترین وضعیت خود حفظ می‌کند.

یکی از بهترین کاهش‌دهندگان سطح استرس، دوپامین است که از آن به عنوان هورمون شادی و انگیزه یاد می‌شود. نوازش حیوانات خانگی، به اتمام رساندن یک فعالیت، فکر کردن به آرزوها و اهداف و همچنین میل کردن خوراکی‌های شیرین نرم مانند انبه، موز و عسل است. دلیل اینکه از خوردن خوراکی‌هایی مانند عسل لذت می‌بریم و آنها را خوشمزه می‌دانیم، ترشح هورمون دوپامین است که پیام شادی را به مغز منتقل می‌کند.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه بخوریم؟

چندین بار در این مقاله اشاره کردیم که لشکریان دفاعی بدن ما نیاز به آذوقه دارند. از مطالب علمی که بگذریم، به بخش خوشمزه مقاله می‌رسیم که به شما خوراکی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی را معرفی خواهد کرد. فراموش نکنید که سیستم ایمنی و تغذیه ارتباط مستقیم، مستحکم و تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

اگر رابطه سیستم ایمنی و تغذیه را جدی بگیرید، هیچگاه نیاز به آمپول تقویت سیستم ایمنی بدن پیدا نخواهید کرد. بهترین داروی تقویت سیستم ایمنی بدن، همان است که خداوند در طبیعت برای ما آفریده است.

پس بیایید چند خوراکی تقویت کننده سیستم ایمنی را بررسی کنیم.

غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی

1- مرکبات: لیمو، لیموترش، پرتقال

مرکبات مواد غذایی شگفت‌انگیزی هستند. غذاهایی گخ گران نیستند، به سادگی در دسترس قرار دارند و همچنین منبعی از ویتامین C و دیگر مواد مغذی ضد التهاب هستند. علاوه بر طعم با طراوت آنها که ما را وادار می‌کنند دوست داشته باشیم صبح خود را با یک لیوان آب پرتقال تازه آغاز کنیم، ویتامین C موجود در آنها برای قدرت بخشیدن به سیستم ایمنی ما در جنگ با ویروس‌ها سلاحی فوق العاده است.

2- سیر

سیر به خاطر فواید بی‌نظیری که برای سلامتی دارد، سالهای طولانیست که مورد ستابش قرار می‌گیرد. کافیست به کتاب‌های پزشکی که قرن‌های پیش در ایران، یونان، مصر و… نگارش شده‌اند نگاهی بیاندزید. این کتاب‌ها می‌گویند سیر خاصیت‌های فوق‌العاده‌ای در مبارزه با التهاب و ویروس دارند. گارلیک غنی از ویتامین B6 بوده و منبعی فوق‌العاده از منگنز، سلنیوم و ویتامین C است. همچنین مواد معدنی بسیاری از جمله کلسیم، پتاسیم، آهن و مس را در خود دارد.

3- زنجبیل

استفاده از زنجبیل خام برای سیستم اینی بدن برای متوقف کردن التهاب و همچنین درمان سرماخوردگی‌های ساده و آنفولانزا بسیار رایج است. این ماده فوق‌العاده یک آنتی اکسیدان قدرتمند است. همچنین سرشار از خواص ضد میکروب، ضد عفونت و آنتی بیوتیک است.

4- فلفل

فلفل و مخصوصا فلفل دلمه‌ای یک منبع عالی ویتامین C بوده و همچنین یک سوپرفود عالیست که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و عملکرد آن‌را بهبود می‌بخشد. آنها همچنین ویتامین B6 و اسید فولیک دارند که خطر سکته و حمله قلبی را کاهش می‌دهند.

فلفل دلمه‌ای را می‌توان خرد کرد و از آن در بشقاب سبزیجات، سالاد، پخت پیتزا (لطفا فقط پیتزای خانگی بخورید) و بسیاری از غذاهای زمستانی استفاده کرد.

عسل برای سیستم ایمنی

5 – عسل

وقتی درباره ارتباط سیستم ایمنی و تغذیه صحبت در میان است، عسل گل سرسبد تمام موارد می‌شود. منبعی غنی از آمینو ‌اسیدها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، کربوهیدرات‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها. عسل همچنین ویژگی‌های خاصی در فعالیت‌های ضد میکروبی دارد که می‌تواند التهاب را کاهش دهد. مصرف روزانه عسل می‌تواند واقعا در تقویت سیستم ایمنی بدن ما قوی باشد. ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد باکتریایی عسل می‌تواند به خوبی در مبارزه بدن با عفونت‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها به نفع ما شرکت کند.

فقط یک قاشق چایخوری عسل، دارای 25 درصد از میزان ویتامین‌های C، B6 و B12 که برای سیستم ایمنی ما مورد نیاز است را در خود دارد.

اگر بتوانید عسل‌های طبیعی آقای زنبوردار را با لیمو و زنجبیل ترکیب کرده و قبل از صبحانه میل بفرمایید، از خواص لیمو و زنجبیل نیز بهره‌مند خواهید بود. در این صورت، ارتش ایمنی بدن خود را به سلاحی تجهیز می‌کنید که هیچ دشمنی نخواهد توانست به بدن شما نفوذ کند. نه حالا، نه هیچوقت دیگر.

جمع بندی

ما در بدن خود ارتش بزرگی داریم که به آن سیستم ایمنی بدن گفته می‌شود. این سیستم از ما و سلامتیمان در مقابل عوامل بیمار کننده مانند ویروس‌ها، میکروب‌ها، عفونت‌ها و… دفاع می‌کند. سیستم دفاعی بدن شامل مواردی از جمله گلبول‌های سفید، آنتی‌بادی‌ها، مغز استخوان و موارد دفاعی دیگر است.

گاهی سیستم ایمنی کمتر از حدی که باید باشد کار می‌کند و گاهی نیز بیش از حد فعالیت کرده و خود ایمنی می‌کند. یعنی به عوامل خودی بدن حمله می‌کند. هر دو اختلال را ضعف سیستم ایمنی بدن می‌نامیم.

وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد می‌توان آن‌را با اصلاح سبک زندگی و همچنین مصرف برخی از مواد خوراکی معجزه آسا تقویت کرد. در این مطلب، اوامر اصلاحی در سبک زندگی و همچنین بهترین خوراکی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی را به مخاطبان عزیز خود معرفی کردیم.

در صورتی که این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید، نه تنها به آنها در تقویت سیستم ایمنی بدنشان کمک کرده‌اید، همچنین به ما نیز انرژی خواهید داد. هرگونه نظر و صحبتی درباره سیستم ایمنی دارید، خوشحال خواهیم شد که در قسمت نظرات، با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

مجله Better Health، فرمانداری ایالت ویکتوریا استرالیا، دپارتمان بهداشت

 


 

سوالات متدوال

برای مطالعه پاسخ هر سوال، روی آن کلیک نموده یا آن را لمس فرمایید.

سیستم ایمنی بدن، نام ارتش قدرتمندی‌است که همه ما آن‌را داریم و می‌دانیم که چگونه ما را از شر میکروب‌ها، باکتری‌های مخرب، آلودگی‌ها و صدالبته ویروس‌ها محافظت می‌کند. این سیستم از اندام‌هایی خاص، سلول‌ها و موادی شیمیایی تشکیل شده است که با آلودگی‌ها (میکروب‌ها) مبارزه می‌کند.

گلبول‌های سفید خون، آنتی‌بادی‌ها، سیستم مکمل، سیستم لفناوی یا لیمپاتیک، طحال، غده تیموس و مغز استخوان، قسمت‌های مختلف سیستم ایمنی شما هستند که به صورت فعال با آلودگی‌ها و عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.

تقویت سیستم ایمنی نیازمند دو کار است. اول ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و دوم، استفاده از خوراکی‌ها و غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی که عسل، یکی از مهم‌ترین آنهاست. تغییراتی که باید در سبک زندگی داده شوند و همچنین خوراکی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی، در متن مقاله به تفصیل بیان شده‎‌اند.

عسل گل سرسبد تمام تقویت‌ کننده های سیستم ایمنی است. این ماده یا به عبارت بهتر این معجزه، هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم به تقویت سیستم ایمنی می‌پردازد. فعالیت‌های آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریالی و آنتی میکروبیالی، رساندن ویتامین C به بدن و… انواع حملات مستقیم عسل به عوامل بیمار کننده است. همچنین کمک به بهبود خواب، انرژی‌زایی و… نیز پشتیبانی‌هایی هستند که عسل به صورت غیر مستقیم از سایر نیرو‌های دفاعی بدن به عمل می‌آورد. ما یک مقاله کامل درباره تقویت سیستم ایمنی با عسل نوشته‌ایم که از لینک زیر، می‌توانید آن را مطالعه بفرمایید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*