شماره تلفن02532930808
آدرس ایمیلmrzanboordar@gmail.com
فروشگاه عسل آقای زنبوردار
No products in the cart.

خواص ژل رویال چیست؟ شناخت بهترین غذای جهان در 10 دقیقه!

ژل رویال

آنچه در این مقاله می‌خوانید

می‌توانید آن‌را ژل رویال، ژل انگبین، شاه انگبین، رویال ژلی یا هر چیز دیگری که دوست دارید صدا کنید. اما هر کدام از آن نام‌ها را به کار می‌برید بدانید که موضوع صحبتتان یکی از ارزشمندترین مواد غذایی در طبیعت، کره خاکی، جهان هستی و کل کائنات است. باور نمی‌کنید؟ مقاله را بخوانید!

کافیست گوشه‌ای از خواص ژل رویال را نشانتان دهیم تا با خود بگویید: “وای! ببین تا الان چی‌ رو از دست می‌دادم!”

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ماده‌ای شبیه به شیر است که توسط زنبورها ترشح می‌شود و تغذیه مورد نیاز لاروهای در حال رشد و همچنین زنبور ملکه را تامین می‌کند. پزشکانی که معجزات طبیعی را به دارو‌های شیمایی ترجیح می‌دهند، اغلب از ژل رویال برای تقویت سیستم ایمنی و کمک به مبارزه با اثرات پیری استفاده می‌کنند.

برخی دیگر معتقدند که ژل رویال می‌تواند طیف وسیعی از بیماری‌ها مانند دیابت را درمان، یا از آن‌ها پیشگیری کند و حتی باروری را تقویت کند.

استفاده از ژل رویال، زیرشاخه آپی تراپی (درمان با زنبورعسل) قرار می‌گیرد. نوعی از پزشکی که از محصولات زنبور عسل مانند بره‌موم، گرده و زهر زنبور عسل برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند. وجود مکتبی از علم پزشکی که مختص زنبور عسل است، نشان‌دهنده اهمیت محصولات این خلقت خداوند در درمان بیماری‌هاست.

می‌توانید ژل رویال را به صورت خام (طبیعی) یا فرآوری شده (کارخانه‌ای) تهیه کنید. اما پیشنهاد آقای زنبوردار ژل رویال طبیعی است.

ژل رویال چه کاربردی دارد؟

ژل رویال عمدتاً از آب، مواد شیرین، اسیدهای چرب و چندین پروتئین منحصر به فرد تشکیل شده است که یکی از آنها رویالاکتین نام دارد. بسیاری از خواص ژل رویال که برای سلامتی وجود دارند، به خاطر وجود رویالاکتین است که حتی در کندو نیز مهم‌ترین نفش را در رشد لاروهای جوان بازی می‌کند.

هنگامی که یک ملکه می‌میرد، زنبورهای کارگر مقادیر زیادی از ژل رویال را به لارو ماده‌ای که برای جانشینی انتخاب می‌شود می‌خورانند. رویالاکتین موجود در ژل رویال، DNA لارو جوان را تغییر می‌دهد و او را به ملکه جدید کندو تبدیل می‌کند. توجه به خواص ژل رویال برای درمان ناباروری از وجود این فرایند ناشی می‌شود.

اعتقاد بسیاری از دانشمندان بر این است که پروتئین‌های مشتق شده از زنبور عسل، همراه با چندین آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد باکتریایی، فواید بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارند. از جمله برخی از بیماری‌هایی که گفته می‌شود با خواص ژل رویال قابل درمان هستند، عبارتند از:
 • آسم
 • آترواسکلروز
 • دیابت
 • خستگی
 • رینیت آلرژیک (تب یونجه)
 • کلسترول بالا
 • التهاب
 • بیماری‌های کلیوی
 • پانکراتیت
 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

 

حتی گفته می‌شود که ژل رویال با از بین بردن رادیکال‌های آزاد، روند پیری را کند می‌کند و با تقویت سیستم ایمنی با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. در این مورد مقاله‌ای نوشته‌ایم که پس از مطالعه این مطلب، شدیدا توصیه می‌کنیم آن مقاله را نیز مطالعه فرمایید. از  خواص ژل رویال نه تنها برای درمان بیماری‌های خاص، بلکه همچنین برای افزایش استقامت بدن و زیباتر کردن زندگی نیز استفاده می‌شود.
اکنون، می‌خواهیم نتایج برخی از مطالعاتی که روی ژل انگبین انجام گرفته‌اند را به اتفاق یکدیگر بررسی کنیم.

 

شاه انگبین

ژل رویال برای درمان ناباروری

در مطالعاتی که روی این موضوع انجام شده‌است، همیشه حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و اینکه این روش به طور قطع روی انسان‌ها جواب می‌دهد یا خیر، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما احتمالاتی در مورد خواص ژل رویال برای درمان ناباروری وجود دارد که در ادامه مطالعه خواهید فرمود.

 • اخیرا یک نقد و بررسی روی مطالعات قبلی مربوط به ژل رویال، به این نتیجه رسید که این ژل اثرات استروژنی را نشان داده است. به این معنی که می‌تواند به گیرنده‌های استروژن در بدن متصل شود و تغییراتی ایجاد کند. اما اینکه آیا چنین پروسه‌ای برای باروری مفید است یا خیر، هنوز ناشناخته است.
 • یک مطالعه کوچک روی موش‌های ماده نشان داد که ژل رویال ممکن است رشد فولیکولی را تقویت کند. فولیکول‌های تخمدان کیسه‌های کوچک پر از مایعی هستند که تخمک‌ها را در خود جای داده و رشد می‌کنند. همچنین در این مطالعه دریافته شد که ژل رویال سطح هورمون‌های تخمدان را افزایش می‌دهد.
 • یک بررسی دیگر، شامل مطالعه‌ای بود که نشان داد ژل رویال باعث افزایش حجم بستر (Litter Size) خرگوش‌ها می‌شود.

 

خواص ژل رویال برای دیابت

یک مطالعه در سال 2016 که توسط ژورنال دیابت کانادا منتشر شد، نشان می‌دهد که ژل رویال ممکن است قند خون را تنظیم کند. بر اساس این تحقیق، به 50 فرد مبتلا به دیابت نوع 2، سه بار در روز یک پلاسیبو یا 1000 میلی گرم ژل رویال داده شد. در پایان این کارآزمایی که هشت هفته‌ به طول انجامید، گروهی که ژل رویال مصرف کرده بودند، کاهش قابل توجهی در گلوکز خون نشان دادند. در همین حال، آنهایی که پلاسیبو (دارنما) دریافت کرده بودند، یک افزایش جزئی داشتند.

ژل انگبین

ژل رویال و بالا بودن کلسترول

هیپرکلسترولمی (کلسترول بالا) یک اختلال نگران کننده است که با تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها)، به حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط می‌شود.

در یک مطالعه کوچک، 36 زن یائسه که روزانه 150 میلی گرم ژل رویال دریافت کردند، 7.7 درصد افزایش در کلسترول HDL (خوب) و همچنین 4.1٪ کاهش در کلسترول LDL (بد) را تجربه کردند. همچنین مجموع کلسترول آنها کاهش 3.1 درصدی را نشان داد.

در سال 2017، در یک مطالعه مشابه که نتایج مشابهی نیز داشت، به 40 فرد بزرگسال مبتلا به کلسترول خفیف روزانه یک دارونما یا 350 میلی گرم ژل رویال داده شد. پس از سه ماه، سطح کلسترول‌های بد و مجموع کلسترول خون در گروه ژل رویال کاهش یافت. از طرف دیگر در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف کرده بودند، هیچ تغییری در کلسترول‌های خوب، تری گلیسیرید، وزن بدن، اندازه دور کمر یا چربی بدن مشاهده نشد.

ژل رویال و سندرم پیش از قاعدگی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که ژل رویال ممکن است به کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند. در یک مطالعه که سال 2014 منتشر شد، به 110 دانشجوی دختر مبتلا به PMS، هر کدام 1000 میلی گرم ژل رویال یا دارونما داده شد. درمان از روز اول قاعدگی شروع شد و تا دو سیکل قاعدگی ادامه یافت.

پس از دو دوره، دختران گروه ژل رویال بیش از 50 درصد کاهش در علائم PMS خود داشتند. در حالی که دختران گروه دارونما کمتر از 5 درصد کاهش نشان دادند. با اینحال تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج و درک دقیق این مکانیزم مورد نیاز است.

عوارض احتمالی ژل رویال

با وحود نگرانی‌های بیهوده‌ای که سازمان غذا و داروی آمریکا نقش بازی می‌کند، ژل رویال در صورت استفاده مناسب نه تنها بی‌خطر، بلکه معجزه است. مطالعات نشان داده‌اند که بهترین نحوه مصرف ژل رویال، دوزهای روزانه و به مقدار 1000 میلی‌گرم به مدت 3 ماه است.

با این اوصاف، دیده‌ شده است که ژل رویال باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک در تعداد کمی از افراد دیده شده‌است.

شاه انگبین

ملاحظات

از دیگر خواص ژل رویال این است که خون را رقیق می‌کند. اما اگر به طور مداوم از آن استفاده استفاده می‌کنید، حتماً دو هفته قبل از جراحی، مصرف را قطع کنید تا از خونریزی بیش از حد در زمان جراحی جلوگیری شود.

ژل رویال همچنین ممکن است با داروهای ضد فشار خون مورد تداخل داشته باشد و باعث افت غیرطبیعی فشار خون شود. برای جلوگیری از تداخلات، اگر قصد استفاده از ژل رویال را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید و فهرستی را از تمام داروهای دیگری که مصرف می‌کنید، چه با نسخه و چه بدون نسخه، با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، قبل از مصرف مکمل‌های ژل رویال، با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف ژل رویال

ژل رویال در اشکال مختلفی از جمله قرص، ژل کپس، مایعات، خمیرها و ژله خام فرآوری نشده وجود دارد. علاوه بر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های ویژه مواد غذایی، می‌توانید طبیعی‌ترین و “از تولید به مصرف” ترین ژل رویال موجود در بازار را از وبسایت آقای زنبوردار تهیه فرمایید.
همچنین، ژل رویال برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز فواید فراوانی دارد که در مقاله زیر، این موضوع را توضیح داده‌ایم.

معجزه‌ای که در اختیارتان است: 2 معجون تقویت سیستم ایمنی بدن

بنابراین، اقای زنبوردار در پک ویژه تقویت سیستم ایمنی خود، معجونی شگفت انگیز را با استفاده از ژل رویال ساخته و ارائه می‌دهد که بهترین نوع مصرف ژل رویال است.

خواص ژل رویال

جمع بندی

اگر بخواهیم 10 خاصیت فوق‌العاده خوردن ژل رویال را بیان کنیم، آنها عبارتند از:

1. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و به طور خاص موکوزیت را بهبود می بخشد. درست مانند عسل، میزان آسم را نیز بهبود می‌دهد.
2. مطالعات نشان داده‌اند که ژل رویال کاهش دهنده کلسترول‌های بد است است و لیپوپروتئین موجود در آن، با کاهش تری‌گلیسیرید و افزایش کلسترول‌های خوب، بر سلامت قلب و عروق تأثیر می‌گذارد.
3. سطح گلوکز خون و همچنین زخم‌های مربوط به دیابت را بهبود می‌بخشد.
4. با افزایش تعداد گلبول‌های قرمز، میزان کم‌خونی را بهبود می‌بخشد.
5. سطح تستوسترون را در مردانی که به طور منظم آن را مصرف می‌کنند، افزایش می‌دهد و همچنین کیفیت اسپرم را بهبود می‌بخشد.
6. مصرف روزانه 3000 میلی‌گرم ژل رویال، با افزایش قدرت شناخت در سنین میانسالی و بالاتر ارتباط مستقیم دارد و از افراد در برابر بیماری آلزایمر محافظت می‌کند.
7. باعث افزایش کلاژن و بهبود ظاهر پوست می‌شود. به همین دلیل از آن برای التیام زخم‌ها نیز استفاده می‌گردد. بنابر خواصی که برای بهبود پوست دارد، می‌توان آن را به عنوان محصولات مراقبت از پوست در صنعت آرایشی توسعه داد.
8. نشان داده شده است که ژل رویال به دلیل دارا بودن ترکیب مواد مغذی، علائم ناخوشایند قبل از قاعدگی مانند تحریک پذیری، نوسانات وزن و احتباس آب را کاهش می‌دهد.
9. علائم یائسگی را کاهش می‌دهد. تحقیقات اولیه نشان داده است که ژل رویال با کاهش تحلیل استخوان (ضد استئوکلاستیک) از افراد در مقابل پوکی استخوان محافظت می‌کند.
10. اثرات ضد تکثیری بر سلول‌های نوروبلاستوما می‌گذارد. اگر بخواهیم ساده بگوییم، ژل رویال یک سوپرفود (ابر غذا) ضد سرطان است.
 
نکته آخر:
علاوه بر این 10 مورد از خواص ژل رویال، در صفحه ویکی‌پدیا ژل رویال ادعا شده که عوارض مربوط به شیمی درمانی را نیز کاهش می‌دهد.
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*